Sprawdzaj osoby, które zatrudniasz.

Żeby móc kierować wózkami widłowymi trzeba skończyć kurs. Jeżeli chciałbyś pracować w tym zawodzie, to taki kurs zrobisz np. w http://uprawnienia-simp.pl/t,37,kurs_na_wozki_widlowe.html , gdzie otrzymasz wszystkie potrzebne dokumenty. Jednak ten artykuł nie będzie wyjątkowo skierowany do osób, które chcą zrobić kurs na wózki widłowe, lecz do pracodawców, którzy zatrudniają ludzi do obsługi tych wózków.

 

 

Sprawdź uprawnienia

Wiem, że dla wielu przedsiębiorców wydaje się to oczywiste. Jednocześnie nie wszyscy właściciele firm dokładniej sprawdzają czy osoba, którą zatrudniają ukończyła kurs na wózki widłowe. Piszę ten artykuł, ponieważ przypomniała mi się sytuacja, w której w parafii msze odprawiał ksiądz bez święceń!

 

Wózek widłowy w magazynie z cieżkimi produktami.
Wózek widłowy w magazynie.

 

Proboszcz przygarnął do swojej parafii „kapłana” bez sprawdzenia go. I wielu przedsiębiorców też nie sprawdza, czy osoby mają ukończone kursy na wózki widłowe. Według mnie najczęstsze powody takich sytuacji, to:

  • Zaufanie ludziom. Jeżeli osoba mówi, że ukończyła kurs na wózki widłowe, to tak przecież jest. Przedsiębiorca po prostu ma zbyt duże zaufanie do ludzi.
  • Chęć zaoszczędzenia pieniędzy i niższe wypłaty niż dla osób, które uczestniczyły w kursie na wózki widłowe.
  • Po prostu przeoczenie. Przedsiębiorcy mają dużo rzeczy na głowie i czasem zapominają dokładnie sprawdzić swoich pracowników.

Jeżeli zatrudniłeś osobą, która nie ma odpowiednich uprawnień, to nie ma dużego znaczenia dlaczego to zrobiłeś. I tak możesz mieć problemy jeżeli zostanie to zgłoszone.

Dlatego nie pozwalaj sobie na tego typu niedopatrzenia. Każda osoba, która kieruje wózkami widłowymi musiała w przeszłości uczestniczyć w kursie na wózki widłowe i zdać egzamin. Nie ma znaczenia tutaj jakość kursu. Nie ma znaczenia kiedy on się odbył. Po prostu musi mieć odpowiednie uprawnienia. Pamiętaj o tym.