Pomysł na biznes – koparka

Koparka na budowie w trakcie pracy
Koparka na budowie

Koparka jest dobrze znaną wszystkim maszyną do wykonywania robót ziemnych. Używa się jej do oddzielania kopalin od gruntu i przenoszenia ich na środki transportowe lub na składowisko. Koparka często też spełnia rolę urządzenia do przeładunku (wtedy nabiera i przenosi tylko materiał sypki). Koparki to maszyny powszechnie stosowane przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych lub górniczych. Dlatego inwestycja w koparkę może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Koparka na tle drzew przed lasem
Koparka na tle drzew

Korzyści z koparki

Oczywiście zakup własnej koparki stanowi z pewnością duży wydatek. Przy dokonaniu takiej decyzji trzeba zastanowić się czy jest to inwestycja, która się zwróci i czy naprawdę warto. Co ważne trzeba się również dobrze zorientować w rodzajach koparek obecnych na rynku, w ich rozmiarach oraz zastosowaniu. Podczas sprawdzania rynku warto już zacząć budować bazę klientów, którzy będą chcieli używać koparki, a także porównać ceny i oferty potencjalnej konkurencji.

Kolejnym istotnym punktem budowania swojego biznesu będzie znalezienie odpowiedniego personelu, który posiada ważne uprawnieniami do korzystania ze sprzętu. Trzeba również określić jaki będzie zakres działalności oraz jej skalę. Istotne jest wtedy czy firma decyduje się na zakup tylko jednej koparki czy od razu na większą flotę z nastawieniem na dużo zleceń. Głównym ograniczeniem są finanse, które można przeznaczyć na zakup koparki. Inwestycja może zostać poczyniona dla różnych marek i koparek różnej wielkości, ale wszystko i tak zależy od tego jak taka koparka będzie wykorzystywana.

Małe koparki

Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie minikoparki, które posiadają wiele zalet. Niestety jak mówią przedstawiciele z http://dzwigi-wynajem.pl/nasza-oferta/koparki/ , trzeba zaznaczyć, że taka koparka nie będzie nigdy wykonywała takich prac jak duża koparka. Warto podkreślić, że mała może być używana tam, gdzie duża nie jest potrzebna, a sprzęt mniejszych rozmiarów się świetnie zmieści. Jej główną zaletą jest to, że wjedzie w każde miejsce i bez obawy, że nagle coś się stanie i się zapadnie, bo teren jest grząski. Mała działka stanowi wielki problem, kiedy właściciel potrzebuje coś na niej wykopać. Dlatego tu też idealnie nadaje się minikoparka. Przede wszystkim nie zostawi dużych zniszczeń i zmieści się wszędzie. Jest też zwykle bardzo wydajna, a w porównaniu do pracy człowieka, jedna koparka w ciągu godziny pracy przekopie o wiele, więcej ziemi niż kilku ludzi w ciągu ośmiu godzin pracy.

Koparki i ciągniki
Koparki i ciągniki

Duża koparka

Duża koparka to już bardzo duży wydatek, tylko zwykle z tą inwestycją wiążą się jednocześnie bardzo duże zyski. Przede wszystkim duża koparka daje o wiele więcej możliwości, i dlatego może pracować na dużych budowach, na których w grę wchodzą odpowiednie kwoty. Taki sprzęt jest potrzebny przy budowie dróg, mostów, budynków. Koszty zakupu są zależne od tego czy inwestycja zostanie poczyniona na nowy sprzęt czy na używany. W sytuacji, gdy firma kupuje używaną koparkę, ta koniecznie musi zostać dobrze sprawdzona. Jest to sprzęt mocno eksploatowany i może być całkowicie zużyty, a wtedy znacznie wzrosną koszty zakupu, bo trzeba będzie zainwestować kolejne środki w naprawę. Dobry rozwiązaniem jest zakup koparki w leasing.

Zysk

Świetnym pomysłem będzie nie tylko zakupienie koparki, ale także zrealizowanie kursu na kierowcę koparki. Operator koparko-ładowarki to w ówczesnych czasach bardzo dobry i stabilny zawód. To zagwarantuje większe zyski Na pewno opłaca się inwestować swoje pieniądze w koparkę, a nawet w kilka, bo to szybko się zwróci. Początkowa inwestycja będzie duża, ale z drugiej strony szybko zaczną się zwracać wszystkie środki, które zostały zainwestowane.